İçeriğe geç

Ozon Gazı

  Ozon (O3), 3 oksijen atomundan meydana gelen, molekülleri ile renksiz ve atmosferin üst katmanlarında bulunan bir gazdır. Ozon, 3 oksijen anlamına geldiği için “trioksijen” olarak da bilinir. Atmosferin alt kısımlarında az olan ozon, dumanlı, sisin olduğu bölümde daha fazla miktardadır. Ozonun 0,12 ppm düzeyini geçmesi, insan sağlığına zararlıdır.

  Ozon, gökyüzünün mavi renkli olmasının asıl sebebidir. Sıvı haldeyken, lacivert renge dönüşür. Ozon, Dünya”yı ve canlıları, Güneş”ten gelen ultraviyole ışınlara ve radyasyona karşı korur. Ozon, Güneş”in ultraviyole ışınlarıyla, alt kısımlarda yıldırım çakmasıyla oluşan elektrik akımının oksijeni parçalamasıyla oluşur. Suyun ve havanın temizlenmesi konusunda önemli rolü vardır; mikrop ve bakterileri yok eder. Çok etkili bir mikrop öldürücü olduğu gibi aynı zamanda koku gidericidir.

  Adeta, dünyanın etrafında koruyucu nitelikte bir kalkan görevi görür. Havayı temizleyen ozon, yüksek yerlerde ve deniz kenarında temiz hava kokusu olarak içimize çektiğimiz havadır. Aynı zamanda, çok etkili bir antioksidandır. Çevre dostudur.
  Ozon, depolanmayan ve stoklama imkanının olmadığı tek gaz çeşididir. Stoklanamıyor olmasının nedeni, ozonun kararsız yapısı sebebiyle, bulduğu ortamın sıcaklığıyla doğru orantılı olarak zaman içinde ham maddesi olan oksijene dönüşmesidir. Bu özelliği ile, ozon oldukça doğaldır.

  Ozon, gelişmiş devletlerin gıda, sağlık, lojistik, tekstil gibi sektörlerinde yaygın biçimde dezenfektan olarak kullanılır. Bu konuda hemen hemen alternatifsizdir. Özellikle sağlık sektöründeki önemi büyüktür. Derin yaraların cerrahi tedavisi ozonun kullanımını gerektirir. Eğer bilinçsizce kullanılırsa, öncelikli olarak akciğer olmak üzere, insan sağlığına yan etkileri  olabilir.

  Günümüzde, ozonun faydalarından yararlanmak için, ozon üretim teknolojileri geliştirilmiştir. Ozon terapisi, Almanya, Fransa, Kanada, Rusya ve Japonya”da kabul görmüştür. Daha pek çok ülkede de, ozon terapisi yapan klinikler vardır. Buralarda kullanılan ozon yağı, birçok hastalığı tedavi eder. Hastalıklarla birlikte, estetik ve kozmetik sektörlerinde birçok ürünün hammaddesi olarak da kullanılır.